Finanse

Faktoring – sposób na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa

Płynność finansowa jest dla niemal każdej firmy kluczowym czynnikiem działalności. W końcu bez dopływu gotówki świadczenie usług oraz regulowanie własnych należności nie jest możliwe. W tym tekście opowiemy Ci o ciekawym sposobie na zachowanie dobrej sytuacji finansowej firmy. Poznaj faktoring oraz jego wszystkie zalety.

Wszystkiemu winny przedłużony termin płatności

Największe spustoszenie w portfelach właścicieli działalności gospodarczych sieją faktury z wydłużonym terminem płatności. Niestety jednak, ale istnieją branże, w których inna forma rozliczenia nie jest akceptowana. Co jednak zrobić, gdy po wykonaniu usługi lub sprzedaży towarów na koncie wciąż nie ma pieniędzy, a termin płatności upływa nawet za 3 miesiące? Bez regularnych wpływów nie będziesz mógł opłacać własnych kosztów takich jak: wynajem maszyn, podatki, ZUS, wynagrodzenia, zakup odzieży, wynajem biura itp. Każda firma ma jakieś koszty i potrzebuje pieniędzy do ich regularnego regulowania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest faktoring.

Czym jest faktoring i jak działa?

W dużym skrócie faktoring jest usługą finansową, która polega na tym, że firma X odsprzedaje instytucji finansowej wierzytelność, wynikającą z wystawionej faktury z wydłużonym terminem. W zamian otrzymuje środki na bieżącą działalność i jest w stanie utrzymać płynność.

Jak działa faktoring?

  1. Realizujesz usługę

Żebyś mógł skorzystać z faktoringu, musisz zrealizować usługę lub sprzedaż na rzecz kontrahenta. Dopiero po ukończeniu pracy powinieneś wystawić fakturę VAT z wydłużonym terminem płatności. Bardzo ważne jest, by termin mieścił się w przedziale od 7 do 90 dni. Tylko wtedy bowiem firma faktoringowa będzie mogła Ci pomóc.

  1. Przesyłasz fakturę

Gdy dokument z wydłużonym terminem płatności jest już wystawiony, czas na przesłanie go do firmy faktoringowej, która dokona analizy poprawności danych. Dopiero po sprawdzeniu dokumentu możliwe będzie przesłanie Ci środków, wynikających z umowy.

  1. Księgujesz środki na swoim koncie

Zazwyczaj analiza poprawności danych na fakturze trwa do kilku godzin, co oznacza, że pieniądze są księgowane na koncie przedsiębiorcy jeszcze tego samego dnia. Oczywiście istnieją sytuacje, gdy trwa to nieco dłużej, ale należą do rzadkości.

  1. Rozwijasz firmę za otrzymane środki

Pieniądze, które znajdą się na Twoim koncie, mogą posłużyć do rozwoju przedsiębiorstwa lub pokrycia kosztów bieżącej działalności. W tym samym czasie firma faktoringowa będzie zajmować się odzyskaniem należności od Twojego kontrahenta. Gdy tylko minie termin określony na fakturze, rozpocznie się windykacja należnych środków.

Kto może skorzystać z finansowania faktur?

Ogromną przewagą faktoringu nad zwykłym kredytem jest jego prostota oraz niewymagające warunki, które pozwalają na skorzystanie z usługi niemal każdej firmie. Najważniejsze wymagania to:

  • działalność prowadzona od co najmniej 12 miesięcy,
  • posiadanie jednoosobowej działalności gospodarczej, małej lub średniej firmy, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej,
  • faktura na kwotę nie mniejszą niż 250 zł brutto,
  • rozliczanie się na podstawie faktur z wydłużonym terminem płatności (od 7 do 90 dni),
  • brak wpisów w bazach dłużników (dotyczy przedsiębiorcy, jak i kontrahentów).

Oszczędź czas z faktoringiem

Ogromnym atutem faktoringu jest fakt, że jego obsługa nie zabiera dużo czasu, którego przedsiębiorcom często brakuje. W nowoczesnych rozwiązaniach oferowanych przez instytucje finansowej o ugruntowanej pozycji możesz spotkać się z możliwością przesyłania faktur w formie skanów lub zdjęć. Koniec z jeżdżeniem lub nadawaniem dokumentów na poczcie. Wszystko teraz możesz załatwić online, co jest ogromnym ułatwieniem. Jeśli zależy Ci na czasie oraz chcesz, by faktoring był dla Ciebie jak najmniej kłopotliwy, sprawdź, czy wybrana przez Ciebie firma oferuje ułatwienia w postaci obsługi przez Internet.

Niech Twoja firma zyska drugi oddech

Kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej mogą pojawić się na każdym etapie prowadzenia działalności. W dzisiejszej sytuacji gospodarczej zatory płatniczej występują jeszcze częściej niż kilka lat temu, co jest ogromną trudnością dla każdej uczciwie działającej firmy. Na szczęście Twoje przedsiębiorstwo nie jest skazane na porażkę i możesz w stosunkowo łatwy i niedrogi sposób ochronić się przed osłabieniem kondycji finansowej. Wystarczy tylko, że skorzystasz z faktoringu. Prostota oraz skuteczność tej usługi pomogą Ci skupić się na tym, co najważniejsze, czyli bieżącej działalności oraz rozwoju. Wszystkie formalności leżą po stronie firmy faktoringowej. Nie interesuje Cię więc windykacja oraz „walka” z kontrahentem, który nie chce płacić. Jeśli chcesz poznać najpopularniejsze rodzaje faktoringu, wejdź na stronę: https://finansowaniefaktur.pl/blog/faktoring-cichy-a-ukryty.html. Dzięki niej uzyskasz przydatne informacje i wybierzesz usługę finansowania faktur w świadomy sposób oraz zgodnie ze swoimi potrzebami.

Dodaj komentarz