Biznes

Jak sprawdzić czy firma istnieje? Zobacz gdzie szukać

Rozpoczęcie współpracy z nowym przedsiębiorcą powinno być bardzo starannie przemyślane. W pierwszej kolejności warto pokusić się o sprawdzenie danej firmy, z którą ma się współpracować przez najbliższe miesiące czy też lata. Można zrobić to w bardzo prosty sposób i tym samym wyeliminować ryzyko narażenia się na poważne straty finansowe. Dokładne sprawdzenie swoich współpracowników może doprowadzić do tego, że zainteresowani nie padną ofiarą oszustów i naciągaczy.

Sprawdzenie firmy w ogólnodostępnych rejestrach

Najlepszym sposobem na sprawdzenie konkretnej firmy jest oczywiście sięgnięcie po ogólnodostępne rejestry. Nie jest to żadną trudnością, ponieważ wystarczy zaczerpnąć informacji z rejestru CEIDG. Bezpłatna wyszukiwarka pozwoli wszystkim zainteresowanym przedsiębiorców sprawdzić dane firmy, która chciałaby nawiązać współpracę z danym przedsiębiorstwem. Korzystając z rejestru CEIDG można sprawdzić następujące informacje:

  • jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • wspólnicy spółek cywilnych.

Firmę najlepiej sprawdzić po numerze REGON lub też NIP. Taki numer należy wpisać w odpowiednią ramkę, a następnie sprawdzić, czy firma w ogóle wyskoczy w rejestrze czy jej tam po prostu nie ma.

Drugą opcją, na którą warto się zdecydować jest Krajowy Rejestr Sądowy. Za pomocą KRS można odszukać nie tylko spółki  osobowe, ale też kapitałowe. To bardzo duże ułatwienie dla wszystkich tych przedsiębiorców, którzy chcą udanie zadbać o swoje interesy. Co najważniejsze do sprawdzenia takiego rejestru potrzebny będzie numer REGON, NIP czy też KRS danej firmy, którą będzie chciało się sprawdzić. Cały proces wyszukiwania trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, a pozwoli zgłębić wiedzę na temat firmy, która jest zainteresowana rozpoczęciem współpracy.

Korzystanie z pozostałych rejestrów

Dobrym wyborem dla wielu zainteresowanych osób będzie także skorzystanie z pozostałych rejestrów, a konkretniej z rejestru REGON. Ten rejestr prowadzony jest przez Główny Urząd Statystyczny. Znajdzie się tam wszystkie niezbędne informacje na temat spółek osobowych, których nie znalazło się w rejestrze CEIDG. Przedsiębiorcom potrzebny będzie numer KRS, REGON czy też NIP, ale też adres szukanej firmy.

Ciekawe informacje na temat poszczególnych firm znajdzie się również w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zainteresowani powinni przyjrzeć się także Rejestrowi Dłużników Niewypłacalnych. Troska o własne interesy, to pierwszy krok, aby osiągnąć sukces w branży i tym samym zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ważną wiadomością jest to, że Ministerstwo Finansów daje możliwość sprawdzenia czy szukany przedsiębiorca jest podatnikiem VAT.

1 komentarz

  • Taki czasy, że wszystkich trzeba 3 razy sprawdzać. To nie jest trudne i dobrze że są takie strony online. Mnie kiedyś oszukano i jeszcze w dodatku sam miałem z tego tytułu problemy.

Dodaj komentarz