TechnologiaDom i budownictwoZakupy

Jak ze zwykłego telewizora zrobić Smart TV?

Smart TV

Telewizor jest urządzeniem, które przeważnie kupujemy na kilka lat i nie wymieniamy go co sezon na nowy model jak np. telefon czy tablet. Jest to spowodowane wysoką ceną, którą trzeba wydać na nowe urządzenie. Z tego powodu możemy przegapić niektóre nowości technologiczne takie jak nowoczesne smart tv, które oprócz doskonałego obrazu oferują wiele multimedialnej rozrywki oraz możliwość przeglądania internetu czy materiałów wideo znajdujących się w sieci. Idealnym rozwiązaniem, które jest korzystne cenowo i pozwala w mgnieniu oka zmienić nasz obecny telewizor w smart tv, jest zewnętrzny element podłączony przy pomocy USB. Dostawka taka oferuje pełną funkcjonalność smart tv, jest tania i zapewnia wiele możliwości. Czym zatem są dołączane moduły smart tv? Jaka jest ich cena? Jak działają i gdzie można je kupić? Wszystkie odpowiedzi na pytania oraz przydatne informacje przedstawiamy poniżej.

Czym jest zewnętrzne Smart TV?

Zewnętrzne moduły smart tv to dekodery lub urządzenia typu pendrive, które podłącza się do telewizora starego typu. Połączenie to odbywa się przez usb lub hdmi i nie jest problematyczne. Dekodery smart tv posiadają oprogramowanie — najczęściej np. android a w nim przeglądarkę internetową, aplikacje YouTube itp., czy gry. Ważnym aspektem jest również sparowanie takiego dekodera smart tv z internetem dzięki WiFi czy wbudowanemu modemowi 3g. Tak podłączony zestaw do telewizora zmienia jego całkowitą funkcjonalność. Zachowuje się on wtedy jak fabryczny smart tv z wieloma aplikacjami i dodatkami. Samo podłączenie modułu czy sterowanie nim nie jest problematyczne, co jest dużym plusem. Na rynku istnieje bardzo wiele takich modułów, które mają różną cenę, markę czy funkcjonalność. Dzięki nim możemy kompleksowo zarządzać kanałami cyfrowej tv i cieszyć się centrum rozrywki domowej lub otrzymać dostęp do samych aplikacji. Zewnętrzny moduł smart tv może być również hybrydą i być równocześnie tunerem naziemnej telewizji cyfrowej. Bardzo wiele urządzeń tego typu posiada dodatkowe funkcje takie jak wbudowany dysk czy możliwość odtwarzania materiałów z zewnętrznych dysków przenośnych. Ciekawym rozwiązaniem są najprostsze i najtańsze moduły wielkości pendrive’a, które oferują tylko podstawową funkcjonalność dostępu do internetu na tv. Takie rozwiązanie jest korzystne, gdy posiadamy już swój ulubiony dekoder dvb t, a zależy nam tylko na tej opcji.

Jakie możliwości zyskujemy?

Zamiana telewizora starego typu w telewizor smart tv dzięki dodawanemu modułowi otwiera przed nami bardzo wiele możliwości. Pierwsza z nich to dostęp do internetu na telewizorze. W zależności od rodzaju dekodera otrzymamy np. aplikacji typu YouTube czy Netflix albo funkcjonalną przeglądarkę internetową np. Google Chrome. Dzięki której będziemy mogli surfować po internecie jak na laptopie. Dzięki temu będziemy mogli również oglądać np. mecze na żywo na zagranicznych kanałach telewizyjnych w sieci, korzystać z Facebooka lub robić zakupy w sklepach internetowych. Moduł smart tv to również gry, możliwość odtwarzania plików z dysków zewnętrznych czy głosowe sterowanie telewizorem. Ostatnia opcja jest bardzo efektowna i coraz częściej wykorzystywana przez wiele osób.

Gdzie kupić i jakie ceny mają zewnętrzne moduły smart tv?

Zakup zewnętrznego modułu smart tv nie jest problematyczny. Na rynku możemy znaleźć bardzo wiele różnego rodzaju modułów różnych firm. Miejscem, w którym możemy kupić takie urządzenia, jest internet. Wiele sklepów internetowych czy portali sprzedażowych oferują takie moduły. Jeśli wolimy jednak obejrzeć urządzenie przed zakupem, znajdziemy je również w sieciach naziemnych ze sprzętem agd/rtv. Ceny zewnętrznych modułów smart tv rozpoczynają się od ok. 50 zł i są to najprostsze modele mniej renomowanych firm oferujących podstawowe funkcje. W cenie od 100 zł do 200 zł możemy otrzymać pełnoprawne moduły smart tv, które pozwolą na identyczną funkcjonalność jak w typowym i nowym smart tv. W cenach powyżej 200 zł będziemy mogli zakupić dobrej jakości urządzenia, z wieloma dodatkowymi opcjami jak np. gry czy aplikacje i dedykowane oprogramowanie. Urządzenia takie posiadają również wbudowany tuner dvb t i są kompleksowym domowym centrum rozrywki.

Czy warto?

Jak najbardziej tak ! Zewnętrzne moduły smart tv dają możliwość samodzielnego i niezależnego uruchomienia na telewizorze starego typu opcji smart tv. Da ona bardzo wiele możliwości i zwiększy funkcjonalność telewizora. Bez trudu znajdziemy modele pasujące do większości telewizorów starego typu, a szeroki wybór cenowy i funkcjonalny pozwala dobrać najlepsze rozwiązanie. Jeśli posiadamy pewne wątpliwości, warto sprawdzić, jak w praktyce działają takie moduły np. na YouTube, gdzie wiele osób testuje je i udostępnia swoje video. Z pewnością takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym domu jako niezastąpione źródło rozrywki.

Dodaj komentarz