ZakupyDom i budownictwo

Klimator, klimatyzator czy wentylator? Rozwiewamy wątpliwości (i gorące powietrze).

Upalne lato, temperatury oscylujące wokół 35 stopni i nagrzane do granic możliwości pokoje w domu lub biura w pracy. Każdy zna ten scenariusz,a zważywszy  czynniki zewnętrzne prowadzące do zmiany klimatu (i w efekcie jego ocieplenia) najwyższy czas pogodzić się trwającymi dłużej gorącymi i suchymi miesiącami.

O ile przyjemna pogoda cieszy, o tyle brak świeżego i schłodzonego powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, które są stałym elementem naszej codzienności jest już mocno dyskomfortowy. Jest to idealne środowisko do rozwoju wilgoci i pleśni,a to z kolei rzutuje na nasze samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Nie jesteśmy już zdani na posiłkowanie się wachlarzem-rynek HVAC (heating, ventilation, air conditioning czyli ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) rozwija się coraz prężniej oferując klientom szereg technicznych i nowoczesnych środków zaradczych. Remedium na złe samopoczucie, zmęczenie i obniżoną wydajność pracy są klimatory, klimatyzatory i wentylatory. Czym się między sobą różnią i które urządzenie będzie dla nas najodpowiedniejsze?

Porozmawiajmy o pieniądzach, czyli tańsze i droższe rozwiązania dla naszego domu i biura

Kluczową rolę przy wyborze między wentylatorem, klimatorem, a klimatyzatorem odgrywa zasobność naszego portfela. Spośród tych trzech urządzeń wentylator, czyli śmigło osadzone na stojaku lub -w przypadku droższych modeli-na stelażu, zabudowane aluminiową siatką jest rozwiązaniem najtańszym, jednak niestety, nie idealnym. Wentylatory wywołują ruch powietrza, ale go w sposób rzeczywisty nie ochładzają. Z kolei klimatory, czyli przenośne jednostki chłodzące obniżają temperaturę powietrza, są więc rozwiązaniem skuteczniejszym, choć droższym. Dobry klimator ze średniej półki kosztuje nawet 600 zł. Dla porównania kupując większych rozmiarów wentylator stojący zmieścimy się w budżecie nieprzekraczającym 200 zł. Do najdroższych (i bardziej skomplikowanych) rozwiązań należy klimatyzacja. Klimatyzatory mają najwyższą skuteczność chłodzenia, ale ich użytkowanie łączy się z poprowadzeniem instalacji chłodniczej i zakupieniem jednostki zewnętrznej co generuje koszty. Wybór konkretnego urządzenia jest uzależniony od finansów, ale i naszych potrzeb. Jeżeli nie planujemy budowy domu, albo remontów możemy postawić na klimator. Jeśli jednak jesteśmy w grupie ryzyka chorób układu oddechowego najwłaściwszym wyborem będzie kupno wentylatora.

Czym się kierować przy kupnie wentylatora, klimatora i klimatyzatora?

Przy zakupie każdego z tych urządzeń musimy zwracać uwagę na różne parametry. Ważne są kwestie mocy, głośności, dodatkowe funkcje jak sterowanie pilotem, a w przypadku klimatorów i klimatyzatorów również klasa energetyczna i temperatura. Jeżeli zdecydujemy się na droższe rozwiązania, czyli klimatyzację należy pamiętać o regularnym serwisie i sprawdzaniu prawidłowości działania jednostek wewnętrznych i zewnętrznych.

1 komentarz

  • Uwielbiam klimatyzację split. Mam w domu 3 – w salonie i 2 na poddaszu. Inaczej bym nie wytrzymał. Na poddaszu przy 30 stopniach na zewnątrz, mam 30 stopni w środku. Dzięki klimie w godzinę zbijam do 20 stopni. Ale to za dużo, optymalnie jest przy 23-24 stopni latem.

Dodaj komentarz