Styl życia

Wspólnota Bahamów czeka na turystów

Bahamy często nazywane skrawkiem raju na ziemi, są marzeniem wielu podróżników. Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby choć raz o tym wyspiarskim państwie na Oceanie Atlantyckim. Oprócz tropikalnego klimatu, idealnego do wypoczynku, Bahamy mają znacznie więcej do zaoferowania turystom z całego świata. Co warto wiedzieć o Wspólnocie Bahamów?

Historia powstania wyspiarskiego państwa

Początkowo obszar ponad 700 wysp zamieszkiwany był przez rdzenne plemię Indian Arawaków. Rok 1942 był rokiem odkrycia archipelagu przez Europejczyków, a dokładnie przez Krzysztofa Kolumba. Hiszpanie znani ze swoich podbojów, nie zdecydowali się jednak na kolonizację. Mimo wszystko, miejscowych przetransportowali na tereny dzisiejszej Dominikany i pobliskiego Haiti. Kolonizacją zajęli się Anglicy. Hiszpanie tego nie uznali, dlatego o wyspy toczyły się długoletnie spory. Sprowadzano na nie też afrykańskich niewolników do pracy. Dalsza historia Bahamów nie wyglądała zachęcająco. W tracie wojny secesyjnej wykorzystywano wyspy głównie do składowania i przemytu alkoholu i narkotyków. Dopiero rok 1964 przyniósł korzyści. Bahamy otrzymały od Anglii autonomię, a dziewięć lat później niepodległość. Stolicę ustanowiono w Nassau, który jest głównym ośrodkiem kulturalny, administracyjnym i finansowym kraju. Mimo wszystko, państwo dalej boryka się z dawnymi problemami czyli przerzutem narkotyków i nielegalnego alkoholu. Władze podejmują jednak zdecydowane i rygorystyczne kroki, zwiększając kontrolę, a także starają się stworzyć mieszkańcom bezpieczne warunki.

Co warto wiedzieć o Wspólnocie Bahamów?

Mimo burzliwej historii, Bahamy są dziś otwarte na turystów. Przed planowaną wyprawą, warto zapoznać się z ciekawostkami o tym wyspiarskim państwie. Ciekawostką jest fakt, że:

  1. Największa kolonia różowych flamingów, a także żółwi i iguan znajduje się właśnie na Bahamach. Znajdziemy tam również najdłuższą rafę koralową na świecie, znajduje się ona na wyspie Andros i ma długość 225 kilometrów.
  2. Spośród 700 wsyp znajdujących się na archipelagu, zamieszkanych jest tylko 26.
  3. Nazwa państwa pochodzi od hiszpańskich słów: “baja mar”, co oznacza płytką wodę.
  4. Plaża Pink Sands Beach na wyspie Harbour, zawdzięcza swój różowy piasek Foraminiferze. To mikroskopijne zwierzę o jasnoróżowej muszli.
  5. Jeśli planujemy podróż na Bahamy, to tylko w sierpniu. Jest to najcieplejszy i najbardziej słoneczny miesiąc w tym kraju.
  6. Owiany złą sławą Trójkąt Bermudzki ma swoją krawędź właśnie na Bahamach.
  7. Na Wyspie Raj na Bahamach, najwięcej osób decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Stąd też pochodzi nazwa wyspy.
  8. Na wyspie Grand Bahama, znajduje się najdłuższa, podwodna jaskinia na świecie.
  9. Bahamy nie posiadają ani jednej sieci kolei naziemnych.
  10. Mieszkańcy tego kraju cieszą się wolnością podatkową. Nie muszą płacić ani podatku dochodowego, ani od sprzedaży.

Maleńki skrawek raju na ziemi, z otwartymi rękami czeka na turystów. Mieszkańcy zaskoczą nas swoim przyjaznym nastawieniem i gościnnością. Skąpane w słońcu Bahamy, coraz częściej są wybierane jako miejsce na wymarzony urlop.

1 komentarz

Dodaj komentarz