Finanse

Czy pieniądze na koncie maklerskim są bezpieczne? Poznaj specyfikę działania konta maklerskiego

Czym różni się rachunek maklerski od klasycznego konta? Przede wszystkim przeznaczeniem, bo środki na rachunku maklerskim są przeznaczone na przeprowadzanie transakcji na giełdzie, ale i oczywiście do gromadzenia zysków. Wiele osób zastanawia się, czy ich pieniądze na koncie maklerskim są bezpieczne. Warto więc pochylić się nad tym zagadnieniem.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych dba o bezpieczeństwo twoich transakcji

Na pewno nie musisz się martwić o to, co dzieje się, z Twoimi pieniędzmi gdy inwestujesz je w instrumenty finansowe. Musisz wiedzieć, że nad bezpieczeństwem owej transakcji czuwa Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Warto wiedzieć, że czuwa nie tylko nad bezpieczeństwem, ale i prawidłowością wszystkich transakcji, dokładnie je sprawdza i rozlicza. Jeżeli dana spółka chce emitować papierami wartościowymi na giełdzie, to musi zgłosić je właśnie do KDPW. Warto wiedzieć, że rejestracja jest absolutnie konieczna, ponieważ obrót niezarejestrowanymi instrumentami jest prawnie zakazany. Jeśli zatem korzystasz z usług zweryfikowanego brokera finansowego, który podlega tym regulacjom, nie musisz martwić się o ochronę Twoich transakcji. Należy wiedzieć, że każdy zarejestrowany podmiot finansowy w Polsce podlega Komisji Nadzoru Finansowego i musi spełniać wszystkie jej wymogi. Dotyczą one między innymi przeciwdziałania praniu pieniędzy, a także ochrony transakcji, tak, by środki nie trafiły w niepowołane ręce.

Jak bezpiecznie wpłacać pieniądze na rachunek maklerski?

Nie potrzeba żadnych specjalnych narzędzi. Wystarczy przelać środki ze swojego konta osobistego. Oczywiście także w tym przypadku transakcja jest chroniona, choćby kodem SMS czy kodem zapisanym na karcie. Sposób zabezpieczenia transakcji zależny jest od banku, ale bez jej potwierdzenia żadne pieniądze  z konta nie wypłyną. Każda transakcja zarówno kupno, jak i sprzedaż akcji na koncie maklerskim musi przejść przez KDPW. W związku z tym nie ma powodów do niepokoju, że rozliczenie transakcji trwa 2 dni sesyjne, gdyż jest to standardowa procedura. Tak samo w przypadku sprzedaży akcji pieniądze zostaną przelane na konto maklerskie po dwóch dniach od zawarcia transakcji na rynku giełdowym.

Jakie działania są absolutnie zabronione?

Nie można dokonywać transakcji kupna i sprzedaży akcji poza rachunkiem maklerskim. Nigdy zatem nie należy wpłacać pieniędzy bezpośrednio na konto spółek za zakupione akcje z pominięciem owego rachunku. Wszystkie pieniądze z transakcji, wykupów, wypłat, dywident, odsetek czy obligacji są całkowicie bezpieczne na koncie maklerskim.

Jaki rachunek maklerski będzie najlepszą opcją?

Przy wyborze konta maklerskiego zawsze należy kierować się kosztami, jakie trzeba będzie ponosić za jego prowadzenie. W końcu one pomniejszają zgromadzone zyski z przeprowadzanych inwestycji np. w akcje. Bardzo często banki, w których inwestor ma także rachunek osobisty oferują atrakcyjne warunki konta maklerskiego, co może dotyczyć braku opłat za jego otwarcie i prowadzenie. Uważa się zatem, że najkorzystniejszą opcją jest założenie konta maklerskiego w banku, w którym posiada się właśnie rachunek osobisty. W takim przypadku przede wszystkim będą się liczyć koszty prowizji, a na nie składać się będą chociażby kwoty procentowe od kupna i sprzedaży: akcji, obligacji, czy funduszy EFT. Ponadto ważny jest chociażby dostęp do notowań online.

Dodaj komentarz