BiznesStyl życia

Audio guide – zwiedzanie z aplikacją na telefon

Wraz z rozwojem turystyki powstają coraz to nowe technologie pozwalające na jeszcze bardziej efektywne zwiedzanie. W dzisiejszych czasach poznawanie nowych miejsc już nie odbywa się z mapą w ręku. Najczęściej wynajmujemy przewodnika lub zwiedzamy na własną rękę, wyszukując informacje w Internecie. Jednak profesjonalny przewodnik zazwyczaj wiąże się z wydaniem pokaźnej sumy, a znalezienie informacji na stronach internetowych zajmuje zazwyczaj trochę czasu. Co zrobić, aby poznawanie nowych miejsc było sprawne, przyjemne i nie kosztowało majątku? Czy to możliwe, że jeden z najlepszych przewodników masz w swojej kieszeni? O tym w poniższym artykule.

Nowoczesne zwiedzanie

Jeszcze kilka lat temu turysta kojarzył się z osobą mającą w ręku mapę lub przewodnik. Dzisiaj taki sposób zwiedzania odchodzi do lamusa. Każda osoba posiadająca smartfon ma możliwość zainstalowania aplikacji z audioprzewodnikiem. Dzięki temu niezależnie od miejsca na świecie, które planujemy zobaczyć, możemy to zrobić profesjonalnie i małym kosztem. System audio guide pozwala na zwiedzanie bez konieczności podążania za przewodnikiem w grupie. Jest to świetna alternatywa dla osób, które lubią poznawać nowe miejsca w swoim tempie bez konieczności dostosowania się do grupy zwiedzających. Audio guide to także bardzo dobre rozwiązanie dla osób niewidomych lub niedowidzących. Dzięki takiej aplikacji w telefonie także cudzoziemcy mogą skorzystać z nagrań w swoim języku, bez konieczności poszukiwania odpowiedniego przewodnika. Audioprzewodnik sprawia, że zwiedzanie danego miejsca może stać się bardzo osobistym przeżyciem. Mając w uszach słuchawki i możliwość wyboru miejsc, które chcemy odwiedzić, poznajemy to, co nas faktycznie interesuje. Jeżeli nie lubimy tłoku, mamy możliwość ominięcia najbardziej popularnych ścieżek. Korzystając z aplikacji na telefon możemy zmienić kolejność zwiedzanych obiektów, zatrzymać się na dłużej przy tych, które nas szczególnie zainteresowały lub ominąć te, które nie są dla nas ciekawe.

Zwiedzanie z aplikacją w trzech wariantach

Dzięki rozwojowi technologii nie musimy już nawet wypożyczać specjalnego sprzętu do zwiedzania we własnym tempie. Wystarczy na swoim telefonie zainstalować jeden z programów dający możliwość zwiedzania z audioprzewodnikiem. Można pobrać darmową aplikację ze sklepu Google Play lub AppStore i przekształcić swój smartfon w audioprzewodnik. Po zainstalowaniu aplikacji mamy do wyboru kilka wariantów zwiedzania.

Opcja z klawiaturą numeryczną

Jeżeli zdecydujemy się na ten wariant, na ekranie naszego telefonu pojawi się klawiatura numeryczna. Obok niej wyświetli się lista miejsc, które możemy zobaczyć wraz z dostosowanymi do nich nagraniami. Aby usłyszeć komentarz przygotowany dla danego miejsca, wystarczy wybrać je z listy i nacisnąć opcję ‘włącz nagranie’.

Wariant z automatycznym włączaniem

Dzięki tej opcji możemy włączyć automatyczne odtwarzanie komentarzy do miejsc, które odwiedzamy. Aplikacja lokalizuje nas poprzez czujnik GPS i po rozpoznaniu miejsca uruchamia nagrany komentarz. Ta opcja jest bardzo wygodna, gdy zwiedzamy duże przestrzenie, na których trudno jest umieścić w widocznym miejscu tabliczkę z właściwym numerem nagrania.

A może rzeczywistość rozszerzona?

Po zainstalowaniu aplikacji tę funkcjonalność możemy wykorzystać w obydwu powyższych wariantach. W tej opcji zainstalowany audioprzewodnik współpracuje z aparatem fotograficznym w telefonie. Wystarczy pokierować telefon na wybrany obiekt, a nasza aplikacja odtworzy odpowiednie nagranie z dodatkowymi informacjami o zwiedzanym miejscu. Ten wariant sprawdza się w szczególności, gdy odwiedzamy muzea lub galerie. Dzięki nakierowaniu soczewki aparatu na obraz lub rzeźbę, którą oglądamy, możemy dowiedzieć się ciekawych informacji nie tylko o tym, kiedy dzieło powstało, ale także o autorze, który je wykonał.

Dzięki audioprzewodnikom zwiedzanie nie musi kosztować majątku i może być bardzo wygodne. W dzisiejszych czasach wystarczy kilka kliknięć na ekranie telefonu i już mamy dostęp do profesjonalnego przewodnika, który gwarantuje nam zwiedzanie we własnym tempie.

Artykuł opracowany przy współpracy z MEXPO – liderem w sprzedaży systemów tourguide i audioguide.

Dodaj komentarz