Kody do radia w pierwotnym założeniu miały służyć dodatkowej ochronie auta. Plaga kradzieży i włamań do samochodów zwykle kończy się opróżnieniem schowka, a także zabraniem odbiornika radiowego. Jednak po całkowitym odłączeniu zasilania, ta dodatkowa ochrona może przysporzyć więcej kłopotów właścicielowi. Nieraz zapominamy lub po prostu gubimy kartkę z kodem. Jak zatem odkodować radio samochodowe?
Problem czy jednak ochrona?
Kod do radia jest unikalny dla każdego modelu. Potencjalny złodziej musi więc tą kombinacje cyfr posiadać, ponieważ bez niego radio będzie do wyrzucenia. Nikt nie kupi zakodowanego odbiornika, gdyż jego uruchomienie będzie niemożliwe. Praktycznie rzecz biorąc rozkodowanie radia jest łatwiejsze niż może się nam to wydawać. Często ta ochrona sprawia więcej problemu faktycznemu właścicielowi auta, niż złodziejowi. Ponowne wpisanie kodu będzie konieczne przy każdym odcięciu źródła prądu- czyli akumulatora. Wtedy zaczynają się przeszkody. Co jeśli nie mamy kodu do radia? Jeśli poprzedni właściciel zapomniał nam go dać?. Na szczęście nawet z takich sytuacji znajdzie się wyjście.
Jak odkodować radio bez kodu?
Sposobów na to jest kilka, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Do każdego kodu można dotrzeć, przy podjęciu odpowiednich kroków. Jednym z najtańszych i najprostszych kroków jest skontaktowanie się ze stacją producencką auta. Podczas rozmowy niezbędne będzie podanie danych, dzięki którym będzie można odnaleźć kod. Jednak trzeba wziąć na to sporą poprawkę. Serwisy często nie mają czasu na, w ich opinii błahe sprawy. Nie zawsze posiadają też odpowiednie informacje niezbędne do odtworzenia kodu, a nawet mogą odmówić podania kodu, gdy pojawią się wątpliwości czy zwraca się z tą prośbą faktyczny właściciel auta. Warto jednak spróbować, mimo że ta metoda może zakończyć się niepowodzeniem. Kolejnym sposobem, za który będziemy już musieli zapłacić, jest zwrócenie się do odpowiedniego specjalisty. W tym wypadku fachowiec będzie wiedział jakie próby należy podjąć. Często wystarczy pomoc odpowiedniego programu, który po podaniu danych z łatwością odnajdzie zaginiony kod. Wystarczy podanie numerów seryjnych i modelu radia. Metoda ta cechuje się wysoką skutecznością, a także szybkością. Jej koszt nie powinien odbić się znacząco na naszym budżecie. W cięższych przypadkach, może zajść konieczność wymontowania sprzętu, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. Wtedy po podpięciu odpowiedniego procesora, możliwe jest ponowne odkodowanie i zakodowanie radia.
Pamiętajmy, jeśli mamy taką możliwość warto rozważyć wyłączenie kodowania. Nie będzie się to wiązało z ponowną koniecznością zapamiętywania cyferek, które tylko teoretycznie mają spełniać funkcję zabezpieczającą. Rozwiązanie to pomoże nam zaoszczędzić i czas i wysiłek, a także pieniądze.
Więcej informacji na stronie: https://przyjazne-auto.com.pl/jak-rozkodowac-radio-samochodowe/