Biznes

Dla kogo przeznaczone są ubrania spawalnicze trudnopalne?

Wiele branż potrzebuje profesjonalnej odzieży roboczej. W zakładach pracy trzeba zapewnić pracownikom warunki zgodne z przepisami BHP. Gdy w grę wchodzi odzież robocza, powinna być ona nie tylko wysokiej jakości, ale i pasująca do rodzaju pracy wykonywanej przez pracowników. Oznacza to, że zwykłe ubrania robocze zupełnie nie będą się nadawać w trudnych warunkach pracy. Przykładem jest zawód spawacza, ślusarza i innych zawodów pokrewnych, gdzie niezbędne są ubrania spawalnicze trudnopalne. Wyjaśniamy dla kogo konieczne jest ubranie trudnopalne i jakie cechy powinna mieć odzież spawalnicza.

Każdy pracownik, bez względu na wykonywany rodzaj pracy, powinien mieć do swojej dyspozycji odzież i obuwie, które dają ochronę w przypadku trudnych warunków pracy. W szczególności dotyczy to pracowników pracujących na przykład na budowach i w przedsiębiorstwach, w których występuje ryzyko kontaktu z ogniem i z niebezpiecznymi substancjami. Pod uwagę powinny być brane produkty trudnopalne, wykonane między innymi z bawełny  z dodatkiem antystatycznej nici. Może to być odzież z domieszką włókna węglowego. Specjalistyczna odzież dla spawaczy i tym podobnych zawodów znajduje się na stronie https://optimumbhp.pl/odziez-trudnopalna-antystatyczna. Każda firma może zaopatrzyć się w dowolne modele odzieży, która wykazuje odporność na ogień. W ofercie są przykładowo bluzy, kurtki, duży wybór spodni i koszulek. W sklepie można też kupić kombinezony. Dzięki takiej odzieży pracownicy mają wysoki komfort pracy. Najważniejsze jest jednak to, że ubrania tego rodzaju zapewniają skuteczną ochronę.

Dla kogo odzież spawalnicza?

Jeśli chodzi o odzież spawalniczą, to przede wszystkim jest ona przeznaczona dla profesjonalistów. Spawacze najczęściej pracują w trudnych warunkach i są narażeni na działanie szkodliwych czynników, takich jak ogień i gorące substancje. Z tego względu zawsze muszą mieć odpowiednią ochronę w czasie wykonywania swoich obowiązków służbowych. Dla właściwej ochrony najlepsza jest odzież produkowana z myślą o spawaczach. Na świecie jest kilka renomowanych marek, które specjalizują się właśnie w projektowaniu i produkowaniu odzieży spawalniczej. Żaden zakład produkcyjny lub usługowy nie może pozwolić sobie na lekceważenie podstawowych praw pracowniczych w zakresie zapewnienia pracownikom należytej ochrony. Standardowa odzież robocza raczej nie nadaje się dla spawaczy, gdyż nie chroni przed czynnikami, które zagrażają zdrowiu i życiu spawacza (w tym przypadku przed płomieniami i silnymi substancjami chemicznymi). W każdym razie firma powinna kupować dla swoich pracowników odzież wysokiej jakości, gdyż w grę może wchodzić ludzkie życie, a poza tym im mniej wypadków w miejscu pracy, tym lepiej dla przedsiębiorstwa. Cena nie zawsze powinna być decydująca. Droższa specjalistyczna odzież robocza jest bardzo trwała, więc starczy na dłużej. Ubrania robocze słabej jakości trzeba wymieniać częściej. Odzież spawalniczą mogą też brać pod uwagę osoby, dla których spawanie to hobby. Chociaż w przypadku odzieży dla spawaczy najważniejsze jest bezpieczeństwo, to konsumenci zwracają też uwagę na design i kolorystykę, gdyż modna odzież ma wpływ na wizerunek firmy.

Jakie cechy muszą mieć spodnie trudnopalne i inne rodzaje specjalistycznej odzieży roboczej?

Odzież spawalnicza powinna być wyprodukowana z bawełny z dodatkiem nici antystatycznej. Tkanina musi mieć grubszą gramaturę i bardzo wytrzymałą strukturę, gdyż najczęściej w grę wchodzi kontakt z ogniem lub innymi źródłami ciepła. Takie ubrania muszą spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. W przeciwnym razie odzież nie może zagwarantować pożądanej ochrony. W przypadku odzieży dla spawaczy i dla podobnych zawodów musi być to norma EN ISO 11611. Dla porównania, dla strażaków odpowiednie są normy EN 469, EN 15614 i EN 1486. Warto też sprawdzić, po ilu praniach odzież jest w stanie zachować swoje właściwości ochronne. Odzież pracownicza koniecznie musi być dopasowana pod względem rozmiarowym. Odzież za duża lub za mała to nieporozumienie, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić aktualne rozmiary odzieży noszone przez pracowników. Odzież robocza trudnopalna może być zamawiana na każdą porę roku.

Ubrania spawalnicze trudnopalne i odzież robocza w każdej firmie

Przedsiębiorstwo musi mieć budżet na wydatki związane z zakupem odzieży roboczej. Każda odzież musi być dopasowana do typu pracy. Odzież trudnopalna nie jest konieczna w sytuacjach, gdy nie ma ryzyka kontaktu z ogniem. W specjalistycznych sklepach z odzieżą roboczą renomowanych marek bez problemu można zamówić każdy rodzaj odzieży roboczej. Zawsze w razie potrzeby można skonsultować wybór produktów z obsługą sklepu. Najważniejsze jest, by wybrana odzież idealnie spełniała oczekiwania konsumentów i pod względem bezpieczeństwa pasowała do danego zawodu.

Dodaj komentarz