Dom i budownictwo

Czym są lamele dekoracyjne i w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Lamele to nieoczywista, ale ciesząca się coraz większą popularnością dekoracja. Stanowi ona alternatywę dla tynków strukturalnych czy tapet, a nawet góruje nad nimi swoją efektownością. Lamele dekoracyjne sprawdzają się w aranżacjach nawiązujących do natury, ale mogą też ocieplać surowe, nowoczesne wnętrza. Kiedy się sprawdzą?

Czym są lamele dekoracyjne?

Lamele to listwy dekoracyjne o szerokości około 3 cm i grubości około 4 cm, co daje im ciekawy efekt przestrzenny. Montuje się je na ścianie lub na suficie, przestrzenie pomiędzy deseczkami wypełniając profilami, które zakrywają ścianę. Lamele dekoracyjne wykonywane są z naturalnego drewna lub płyty MDF pokrytej fornirem. Dzięki takiemu rozwiązaniu listwy sprawdzają się również w pomieszczeniach, w których panują trudniejsze warunki (wilgoć, zmiany temperatur).

 

Do jakiego stylu pasują lamele dekoracyjne?

Lamele na ścianie spotykamy przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim i japandi. W obu przypadkach wynika to z ich neutralności i zamiłowania do naturalnych materiałów. Drewniane lub stylizowane na drewniane listwy dekoracyjne pięknie korespondują z paletą barw ziemi i tekstyliami, takimi jak len czy bawełna. Jednak lamele dekoracyjne można spotkać również w mniej oczywistych aranżacjach, gdzie pełnią one rolę ocieplającą i dodającą przytulności. Mowa o stylu nowoczesnym i industrialnym, które łączy minimalizm, prostota i – do pewnego stopnia – surowość. W obu tych stylach obok chłodnego metalu, szkła czy betonu widzimy drewno, które jest ponadczasowe i modne zarazem.

Kiedy warto zdecydować się na lamele dekoracyjne?

Lamele – https://www.dommag.pl/dom/lamele-dekoracyjne-dlaczego-warto-sie-na-nie-zdecydowac-zalety-i-mozliwosci – stanowią dekorację odpowiednią dla osób poszukujących czegoś innego niż zwykła farba, tapeta czy panel ścienny. Uzyskany z ich pomocą efekt daje niepowtarzalne wrażenie przestrzenności, ociepla wnętrze i zdecydowanie zmienia jego charakter. Nawet niewielka powierzchnia pokryta lamelami potrafi odświeżyć aranżację i nadać jej nowy styl. Jednak lamele mają nie tylko walory estetyczne. Dosyć masywne listewki zamocowane na ścianie w wyraźny sposób poprawiają akustykę pomieszczenia, stąd często trafiają na ścianę multimedialną w salonie. Ich zaletą jest też nieskomplikowany montaż, optyczne powiększenie przestrzeni (efekt głębi) oraz wielofunkcyjność. Lamele można montować na wysokim suficie i na ścianie, a także wykorzystać je jako przepierzenie, które przepuszcza światło i umożliwia swobodną cyrkulację powietrza.

W jakim pomieszczeniu zamontować lamele?

Typowe zastosowanie lameli to funkcjonalne zagospodarowanie ściany za telewizorem w pokoju dziennym. Listewki te dobrze prezentują się jednak również w sypialni, na przykład na ścianie za łóżkiem oraz w przedpokoju, gdzie pełnią funkcję dekoracyjną i ochronną. Na lamele warto zdecydować się również w przestrzeni przytulnej jadalni, a zamontowanie ich w pokoju kąpielowym pozwoli wprowadzić tam nutę orientalnego stylu, który pomaga wyciszyć się i zrelaksować w wannie czy pod prysznicem. Listwy dekoracyjne sprawdzą się również w gabinecie z uwagi na swój elegancki, klasyczny wygląd.

Dodaj komentarz