Styl życia

Trenowanie na rowerze stacjonarnym – zalety oraz wady

rower stacjonarny

Rower stacjonarny pojawia się w wielu mieszkaniach. To rozwiązanie sprzyjające poprawieniu kondycji fizycznej, siły oraz własnego zdrowia. Z takich rowerów korzysta się głównie w okresie późnej jesieni oraz zimy. Wiadomo, że w takich okresach na zewnątrz panują niesprzyjające warunki atmosferyczne, niskie temperatury, silne opady śniegu oraz przeszkadzający w uprawianiu sportu deszcz.

Dlaczego warto postawić na rower stacjonarny?

Stawianie na rowery stacjonarne ma bardzo duży sens, ponieważ w ten sposób nie wychodzi się z formy, nawet w okresie roztrenowania. Wiadomo, że taki proces jest od czasu do czasu wskazany, zwłaszcza wtedy, gdy przez cały rok zawodnicy trenują na pełnych obrotach. Tyczy się to np. biegania lub kolarstwa. Jeśli na dworze jest ślisko i panuje mroźna temperatura, wtedy nie jest trudno o wypadki i kontuzje. Kilometry można jednak nabijać na rowerze stacjonarnym, dzięki któremu kondycja się nie osłabi, a dana osoba będzie idealnie przygotowana do kolejnego sezonu zmagań.

Rower stacjonarny pozwala pracować przede wszystkim nad nogami. Jak wiadomo w wielu dyscyplinach sportowych nogi są niezwykle istotne, więc warto zadbać o to, aby były one mocne i niezawodne. Rowery tego typu pozwalają również na:

  • pracę nad ogólną sprawnością i koordynacją ruchową,
  • pracę nad własnym oddechem i rozłożeniem sił,
  • spalanie nadmiernych kalorii, a więc zrzucanie zbędnych kilogramów,
  • mniejsze obciążenie stawów.

To rozwiązanie polecane nie tylko profesjonalnym sportowcom, ale też totalnym amatorom i osobom starszym, które w dalszym ciągu chcą pozostać aktywne fizycznie. Takich osób jest obecnie coraz więcej, dlatego warto pokusić się o zakup roweru stacjonarnego. Najprostsze modele nie są drogie, za to przynoszą ciekawe efekty ćwiczeń.

Rowery stacjonarne – wady

Każda osoba kupująca rowery stacjonarne musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie rozbuduje na nich mięśni w taki sposób, jak to bywa na prawdziwych rowerach miejskich lub górskich. Oczywiście jest to świetny trening uzupełniający, jednak nie pracuje się wtedy w tak efektywny sposób np. nad górnymi partiami ciała.

Warto mieć również świadomość tego, że obciążenie stawów oraz kości podczas jeździe na rowerze stacjonarnym jest stosunkowo niewielkie, a co za tym idzie kości nie zostaną odpowiednio wysycone wapniem. Czasami lepiej udać się na trening na świeże powietrze, wykorzystując dobrą pogodę, a w razie ekstremalnych warunków pogodowych przesiąść się po prostu na rower stacjonarny. Każdy sportowiec musi znaleźć swój “złoty środek”.

Polecamy artykuł: https://www.planetafit.pl/rower-stacjonarny-a-odchudzanie-efekty-cwiczen/

Dodaj komentarz