Dom i budownictwo

Projekt domu niedrogiego w utrzymaniu – jak wybrać optymalny projekt domu?

Czy wiesz, że jeśli odpowiednio przygotujesz się do budowy domu to nie tylko najpierw wybierzesz projekt, który będzie łatwy do zrealizowania przy założeniu optymalnego budżetu, ale przede wszystkim wzniesiesz konstrukcję, która w przyszłości będzie energooszczędna.

Sukces stworzenia domu niedrogiego w utrzymaniu w dużej mierze zależy od Ciebie, Twoich wymagań, ale również ustosunkowania się do zaleceń i proponowanych rozwiązań architekta.

Aby dobrze oszacować koszty budowlane i utrzymania domu, należy rozpatrzyć wiele wariantów. A oto, co należy wziąć pod uwagę!

Czym właściwie jest dom energooszczędny, inaczej tani w utrzymaniu?

Dom, określany jako energooszczędny powinien być przede wszystkim tani w utrzymaniu, a dzięki zastosowanym technologiom również przy okazji ekologiczny. Standardowo budowan takiego domu nie będzie się znacząco różniła od budynku standardowego, jednak na niektóre aspekty należy zwrócić szczególną uwagę.

W domu niedrogim w utrzymaniu sporą rolę będą odgrywały media, a właściwie rodzaj alternatywnych źródeł energii. Inwestor ma do wyboru np. dobór odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych, podłączenia do instalacji gazowej lub pompy ciepła. Im więcej ekologicznych rozwiązań, tym bardziej jesteśmy niezależni od zewnętrznych dostawców. Co ważne, nieco wyższy koszt inwestycji w same instalacje, zwróci się już po kilku latach po zamieszkaniu w budynku.

Warunek budowy domu niedrogiego w utrzymaniu – odpowiednia działka!

Pierwszym wyznacznikiem budynku charakteryzowanego, jako energooszczędny, będzie działka, na której stawiamy budynek. Aby dom, był tani w utrzymaniu, powinna być ona płaska, ewentualnie lekko nachylona w stronę południową, ale z wjazdem od północy lub od wschodu. Budynek ma wówczas ekspozycję południową, w której zostaje w sposób naturalny przysłonięty drzewami od silnych wiatrów.

Jaka bryła dla budynku taniego w utrzymaniu?

Odpowiedź jest dość prosta – im będzie ona bardziej zwarta i umieszczona na planie prostokąta, tym lepiej.

Każde załamanie linii ściany, czy dodatkowa połać dachu to nie tylko większe koszty budowy domu, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo złego wykonawstwa. To właśnie w takich miejscach lubią powstawać błędy izolacji lub dodatkowe, niekorzystne mostki termiczne.

Czy rozkład pomieszczeń w domu energooszczędnym ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Pokoje dzienne oraz te z dużymi przeszkleniami, powinny się znajdować od strony południowej. Natomiast kuchnia, pralnia, czy też sypialnia od strony zachodniej lub wschodniej.

To strona południowa jest zwykle najbardziej nasłoneczniona, a w pomieszczeniach typu salon przebywamy najczęściej. Duże przeszklenia umożliwią napływ światła do wnętrza i rozjaśnią je. Co z pomieszczeniami na poddaszu? Podobna zasada. Pokoje użytkowe umieść w projekcie w strefie południowej.

Tutaj znajdziesz tanie i ciekawe: projkety domów z poddaszem użytkowym – domoweklimaty.pl

To oczywiście nie wszystkie istotne kwestie poruszone w tematyce wznoszenia budynków tanich w utrzymaniu. Bo duże znaczenie będzie miała także izolacja ścian, wnęk okiennych, drzwiowych, czy wentylacja i dobór ogrzewania.

W standardowym budynku straty ciepła związane z systemem wentylacyjnym mogą sięgać nawet 30%. To sporo, biorąc pod uwagę koszty eksploatacyjne domu. Aby do tego nie dopuścić stosuje się wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperacją. System ten pozwala kontrolować wymianę powietrza, a w następstwie tego ogranicza straty ciepła.

Warto zatem zastanowić się, czy montaż takiej instalacji nie przysłuży się naszej późniejszej eksploatacji budynku!

Już wiesz, jaki dom wybierzesz? A może zastanawiasz się ciągle nad projektem? Dom parterowy, czy z poddaszem? Tutaj znajdziesz: 10 fantastycznych pomysłów, jak urządzić poddasze w nowoczesnym domu

Sprawdź i zainspiruj się do budowy idealnego domu!

Dodaj komentarz