Dom i budownictwoStyl życia

Proste pomysły na zajmującą zabawę z dziećmi

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko świetnie się rozwijało. Mamy świadomość, że ogromny wpływ odgrywają warunki, jakie mu zapewnimy. Trzeba jednak pamiętać, że mnóstwo zabawek czy zajęć edukacyjnych nie zastąpi czasu spędzonego z rodzicem. Dlatego to bardzo ważne, aby tak organizować codzienne zajęcia, by znajdować czas na świadome rodzicielstwo, w którym nie zabraknie radosnej zabawy i przyjemnej edukacji.

Siła w prostocie i czasie spędzanym wspólnie

Czasami brakuje nam kreatywności. Być może mieliśmy ciężki dzień i ostatnie o czym myślimy to zabawa z naszym maluchem. Wiele zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Jego potrzeby są bardzo zróżnicowane. Takim podstawowym nawykiem, który warto wprowadzić do swojego życia jest codzienne czytanie. Ono bardzo rozszerza słownictwo oraz rozwija wyobraźnię i daje mnóstwo innych korzyści. Kiedy mamy niewiele energii warto znaleźć interesującą lekturę, a potem porozmawiać z dzieckiem i wyciągnąć wspólne wnioski.

Świetnym pomysłem jest zabawa rzeczami, które wcale nie są zabawkami, ale mają zupełnie inne przeznaczenie. Dzieci uwielbiają tworzyć bazy z koców, kołder i poduszek. To rozwija ich wyobraźnię przestrzenną i jest świetną metodą na wspólne spędzanie czasu. To bardzo pozytywne nawyki, które znacznie przewyższają bierną rozrywkę czyli oglądanie telewizji czy granie na tablecie.

Ruch na świeżym powietrzu

Z zachwytem dzieci wiążą się przebieranki i wcielanie się w różne postacie. To bardzo naturalny sposób na poznawanie świata. Jeśli musimy bawić się w domu, często wydaje nam się, że mamy ograniczone możliwości. Tak naprawdę jednak nasze mieszkanie może stanowić świetną przestrzeń do wymyślania kolejnych aktywności. Zabawa w chowanego jest bardzo lubiana przez dzieci. Pozwala budować napięcie i zawsze jest w niej pewien element zaskoczenia. Nawet niewielkie mieszkanie daje pewien potencjał do znalezienia pomysłowych kryjówek.

Kiedy to tylko możliwe, warto bawić się z dziećmi na świeżym powietrzu. Jeśli nie mamy swojego ogrodu, najlepiej wychodzić do parku czy do lasu. Właśnie dzięki temu dzieci uczą się, jak ważna jest przyroda. Warto wspomnieć, bo niestety nie dla wszystkich rodziców jest to oczywiste, że bawiąc się z dzieckiem należy odłożyć wszystkie inne zajęcia i spędzić przynajmniej 30 minut zajmując się tylko maluchem. Trzeba odłożyć telefon i inne urządzenia elektroniczne po to, aby nas nie rozpraszały. Odniesiemy z tego korzyści my sami jak i nasze dziecko, bo budowanie więzi z potomstwem da efekty w przyszłości.

Więcej na stronie: https://www.familion.pl/dziecko/zabawa-z-dzieckiem-dlaczego-rodzicielstwo-powinno-byc-wymowka-do-zabawy

Dodaj komentarz