Biuro

Powtarzalne czynności biurowe – czy da się je przyspieszyć?

Przy obecnej technologii wiele powtarzalnych czynności biurowych można by było przyspieszyć, co znacznie poprawiłoby nie tylko wydajność pracowników, ale również umożliwiło skupienie się na ważniejszych aspektach rozwoju przedsiębiorstwa. Jak zatem usprawnić cykliczne czynność biurowe?

Robotyzacja procesów w firmie – zalety

Robotyzacja procesów w firmie wymaga wdrożenia RPA, co powoduje większe nakłady finansowe i absorbuje więcej czasowych, ale w efekcie pozwoli na odciążenie części pracowników.

Zyskasz przede wszystkim pewność, że te procesy są wykonywane bez przerw oraz w bardzo dokładny sposób. Robotyzację procesów najczęściej można zaobserwować w automatyzacji produkcji.

Procesy kluczowe i wspierające

Procesy w firmie są zależne od jej branży i specyfiki. W każdym jednak przypadku można rozdzielić je na kluczowe i wspierające. Te pierwsze są powtarzalne i nie możemy z nich zrezygnować, ponieważ stanowią ważny element w prowadzeniu działalności. Chodzi głownie o wykonywanie raportów finansowych, czy też wysyłanie informacji do klientów. Powtarzalne czynności biurowe, takie jak procesy wspierające, to dodatkowe działania, które mają za zadanie wspomóc właściwą pracę przedsiębiorstwa, jednak nie są one konieczne.

Czemu warto wdrożyć robotyzację procesów?

Oddelegowanie niektórych zadań robotom bardzo wspiera pracowników w ich codziennej pracy, a także pozwala skupić się na zadaniach związanych z ich stanowiskiem. Procesy, które dobrze jest zautomatyzować to m.in. te w działach obsługi klienta. Wysyłanie automatycznych newsletterów z informacjami o firmie i jej produktach, czy też rozwiązywanie prostych problemów klientów przez chatbota, bardzo ułatwia codzienną pracę. Wcześniej problemami klientów musiał zajmować się dział obsługi, który zamiast spędzać czas na pomaganiu klientom w wyborze ofert, musiał odpowiadać na proste, niewymagające głębszej analizy pytania. Dzięki automatycznym botom pracownicy delegowani są do poważniejszych problemów.

Jak widać robotyzacja procesów może bardzo pomóc w przypadku powtarzalnych czynności biurowych i pozwoli wykazać się pracownikom przy trudniejszych zadaniach.

Dodaj komentarz