Styl życia

Czyszczenie obuwia, czyli jak zadbać o swoje buty?

Chcesz, aby Twoje ulubione buty zawsze wyglądały tak czysto, jak w dniu zakupu? Przeczytaj zebrane poniżej wskazówki i dowiedz się, w jaki sposób czyścić buty wykonane z różnych materiałów, a także które z nich możesz wyprać w pralce i jak to zrobić, aby ich nie uszkodzić. Wystarczą podstawowe akcesoria i chwila wolnego czasu, a Twoje obuwie już zawsze będzie prezentowało się znakomicie!

Czyszczenie butów w zależności od materiału wierzchniego

Buty, o które regularnie dbamy, posłużą nam przez wiele sezonów. Pamiętajmy jednak, że kluczowe znaczenie ma materiał, z którego są wykonane. Dobór metody czyszczenia zawsze musi być dokonany w zależności od wierzchniej warstwy obuwia, a pełny zabieg przeprowadzony dopiero po przetestowaniu na niewielkim fragmencie. Po czyszczeniu należy również przeprowadzić konserwację obuwia.

Jak czyścić buty ze skóry licowej?

Po usunięciu większych zabrudzeń miękką szczoteczką przetrzyj powierzchnię butów wilgotną szmatką, bez użycia detergentów. Brud z podeszwy potraktuj w ten sam sposób. Jeśli zabrudzenie jest znaczne, możesz dodać odrobinę szarego mydła.

Jak czyścić buty z zamszu i nubuku?

Regularne szczotkowanie jest podstawą w dbaniu o buty posiadające zamszową fakturę. Specjalnej szczoteczki do zamszu warto używać każdego dnia przed wyjściem i po powrocie do domu. Pomoże ona w bieżącym usuwaniu kurzu i lekkich zabrudzeń. Kompleksowe czyszczenie, poza wstępnym szczotkowaniem, polega na zastosowaniu specjalnej pianki do czyszczenia zamszu i jej wyczesaniu z włókien obuwia. Nie należy używać wody, która może spowodować odbarwienia.

Jak czyścić buty materiałowe?

Do usunięcia nadmiaru brudu z materiału i podeszwy użyj miękkiej szczoteczki do obuwia. Następnie przetrzyj obuwie gąbką lub szmatką nawilżoną ciepłą wodą z detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń. Usuń detergent szmatką lub gąbką zwilżoną czystą wodą i pozwól butom wyschnąć w temperaturze pokojowej.

Jak czyścić buty gumowe?

W przypadku większości zabrudzeń wystarczy użyć wilgotnej szmatki z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Drobne ryski możesz spróbować zetrzeć zwykłą gumką do mazania.

Czyszczenie butów w środku

Zadbanie o wnętrze obuwia jest tak samo ważne, jak wyczyszczenie go z wierzchu. Nawet bardzo wygodne i piękne buty stracą cały swój urok, jeśli z powodu nieprzyjemnego zapachu lub widocznie brudnych wkładek, będziemy wstydzić się ściągać je w towarzystwie.

Jak wyczyścić wkładki w butach?

Zachowanie higieny wnętrza obuwia to przede wszystkim umycie wkładek. Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką z rozcieńczonym detergentem. Można zastosować w tym celu płyn do mycia naczyń lub do prania, jak również sodę oczyszczoną.

Jak usunąć brzydki zapach z butów?

Najszybszym sposobem jest zastosowanie specjalnego środka do odświeżania w postaci dezodorantu w sprayu. Jeśli to nie pomoże, dobrym pomysłem jest całkowita wymiana wkładki na nową.

Pranie butów w pralce

Regularne stosowanie powyższych zaleceń wydawać się może bardzo czasochłonne, szczególnie jeśli posiadamy wiele par butów. Kuszącym rozwiązaniem może być wypranie ich w pralce. Czy jest to dobry pomysł? W większości przypadków zdecydowanie nie. Istnieje duże ryzyko rozklejenia się obuwia, zmiany koloru, a nawet trwałego zniekształcenia.
Są jednak modele, którym sporadyczne wypranie w pralce nie zaszkodzi, a nam pozwoli zaoszczędzić choć trochę czasu. Możliwe jest to w przypadku butów sportowych, trampek i tenisówek, jednak pod warunkiem, że są szyte, a nie klejone.

Jak wyprać buty w pralce?

Przed wrzuceniem obuwia do pralki należy usunąć większy brud, aby nie uszkodzić filtra. Warstwę błota można na przykład usunąć szczoteczką, a następnie wypłukać buty w wodzie, ponieważ i tak zostaną niedługo zamoczone. Wyjmij sznurowadła i wkładki, aby ich nie uszkodzić. Dodaj niewielką ilość proszku lub płynu do prania i ustaw pralkę na krótki program — pierz w 30 stopniach, bez wirowania lub na bardzo niskich obrotach. Dla bezpieczeństwa bębna pralki włóż do niego również koc lub ręcznik. Po wyjęciu butów z pralki, do każdego z nich włóż kulki z papieru i odstaw je do całkowitego wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Źródło: 1.  https://kobietainspiruje.pl/jak-skutecznie-wyczyscic-biale-buty/

Dodaj komentarz