Technologia

Czym jest chmura obliczeniowa?

Ilość danych, plików i aplikacji, z których każdego dnia korzystają firmy i użytkownicy prywatni, stale rośnie. Ich przechowywanie może być w wielu przypadkach problematyczne, wymaga bowiem inwestowania w kosztowne bazy danych i sprzęt. Na rynku dostępne jest jednak alternatywne rozwiązanie, jakim są chmury obliczeniowe. Dowiedz się, na czym polega ich działanie!

Chmura obliczeniowa – definicja

Chmurą obliczeniową nazywamy usługę, która w dużym uproszczeniu opiera się na dzierżawie infrastruktury IT, bez konieczności jej zakupu. Zewnętrzne serwery o bardzo dużej pojemności dają użytkownikom możliwość indywidualnego wyboru mocy obliczeniowej – procesorów, pamięci, przestrzeni na dysku czy przepustowości internetu, z której chcą korzystać. W ten sposób każdy może gromadzić dowolną ilość plików i danych, dostosowując ofertę do swoich potrzeb. Jest to usługa korzystna szczególnie dla firm, zdejmująca z przedsiębiorców konieczność dbania o infrastrukturę informatyczną. Dostawcy chmur obliczeniowych, tacy jak CloudFerro, zajmują się obsługą i zarządzaniem centrum danych klienta, a także integrowaniem aplikacji oraz dbaniem o bezpieczeństwo gromadzonych danych.

Chmura obliczeniowa – korzyści użytkowania

Skorzystanie z usług chmury obliczeniowej ma wiele korzyści, zwłaszcza dla przedsiębiorstw, organizacji i instytucji z każdej branży. Przede wszystkim znacząco wpływa ono na redukcję kosztów – klienci nie muszą ponosić wydatków na rzecz zakupu czy działania sprzętu i oprogramowania. Jest to również rozwiązanie elastyczne i skalowalne, dzięki czemu firmy nie muszą planować wcześniej pojemności swoich zasobów IT – wybraną ofertę można dowolnie zmieniać, dopasowywać i poszerzać. Chmury obliczeniowe poprawiają także szybkość i wydajność prac, dając możliwość skorzystania ze wszystkich plików, aplikacji i programów na różnych urządzeniach, w dowolnym miejscu i czasie. Ich wykorzystanie znacznie zmniejsza również ryzyko utraty danych, a wykonywanie kopii zapasowych i ich odzyskiwanie staje się dużo prostsze i efektywniejsze.

Chmury obliczeniowe są przyszłością zasobów IT, zwłaszcza w sektorze biznesu. Warto więc zainteresować się ofertą tego typu usług i ułatwić sobie zarządzanie infrastrukturą informatyczną, zwiększając jednocześnie wydajność firmy.

 

Dodaj komentarz