Motoryzacja

Jaki olej do diesla najczęściej wybierają kierowcy?

By silnik w samochodzie pracował prawidłowo, potrzebne mu jest właściwe smarowanie. To zapewni tylko i wyłącznie odpowiedni olej. Wybór tego właściwego może rodzić wiele problemów. Warto przyjrzeć się dostępnym na rynku produktom, by finalnie wiedzieć, jaki olej do diesla będzie najskuteczniejszy.

Olej do diesla

Mogłoby się wydawać, że popularność silników diesla spada. Tymczasem zainteresowanie nimi wciąż występuje. Nie są to jednak takie silniki, jak przed laty. Konstrukcje ulepsza się i wyposaża w nowoczesne i zaawansowane dodatki takie jak turbosprężarka, reaktory katalityczne, filtry cząstek stałych i wiele, wiele innych. Dzięki temu silnik zyskuje moc oraz łatwiej dostosowuje się do zmieniających się warunków podczas jazdy. Wciąż jednak rodzi się podstawowe pytanie: jaki olej do diesla wybrać? Trudno jednoznacznie i szybko odpowiedzieć na to pytanie. Chyba, że jesteś posiadaczem nowego samochodu – przy zakupie na pewno zostałeś poinstruowany, jaki olej do silnika diesla powinieneś wybierać. W przypadku auta używanego wybór nie jest taki prosty. Dobrze jest wybrać produkt, który będzie wyróżniał się dobrymi parametrami użytkowymi.

Jaki olej do diesla? Syntentyk, półsyntetyk, a może mineralny?

Zacznijmy od początku, czyli od bazy oleju silnikowego. Jeżeli chodzi o ten komponent, to wyróżniamy trzy rodzaje oleju – olej do diesla mineralny, olej do diesla syntetyczny oraz olej do diesla półsyntentyczny. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Olej do diesla mineralny – baza olejowa pozyskiwana jest przez destylację ropy naftowej. Z racji naturalnego charakteru oleje mineralne nie odznaczają się długą żywotnością oraz nie pracują zbyt efektywnie w niskich temperaturach. Niekoniecznie też odpowiadają za czystość silnika. Dlatego oleje tego typu są rzadziej wybierane niż produkty syntetyczne, które są o wiele lepiej rozwijane z racji licznych dodatków poprawiających jakość. Wśród olejów mineralnych raczej nie znajdziemy produktów dostosowanych ściśle do diesla.

Olej do diesla syntetyczny – produkcja bazy olejowej odbywa się na zasadzie syntezy chemicznej. Tego typu mieszanki charakteryzują się dobrymi parametrami przede wszystkim z racji licznych dodatków. A to oznacza, że oleje syntetyczne o wiele lepiej działają w skrajnych temperaturach – zarówno tych bardzo niskich, jak i wysokich. Bardzo istotną informację stanowi fakt, iż oleje syntetyczne dopasowywane są do konkretnych modeli silnika. Co ważne – produkty tego typu chronią silnik przed tarciami, dzięki czemu finalnie wpływają na wydłużenie ich żywotności. Olej syntetyczny wolniej się starzeje i może też ograniczać zużycie paliwa.

Olej do diesla półsyntetyczny – można powiedzieć, że olej półsyntetyczny to mieszanka dwóch powyższych odmian. Nietrudno się zatem domyślić, że taki produkt będzie miał nieco wyższe parametry niż olej mineralny, ale też niższe niż olej stricte syntetyczny. Mieszanki tego rodzaju wykorzystuje się w starszych modelach – nie są bowiem specjalnie wzbogacane oraz rozwijane.

Jednak olej syntetyczny, półsyntetyczny i mineralny to nie wszystko. Olej silnikowy do diesla występuje także w wersji hydrostatycznej – określany jest jako rodzaj oleju półsyntetycznego (baza uzyskiwana jest z ropy naftowej), który poddawany jest obróbce chemicznej. Niektórzy producenci określają taki produkt jako w pełni syntetyczny. Jest to określenie nieprawdziwe, dlatego nie ufajmy dużym napisom na opakowaniu – warto przeczytać to, co znajduje się na tylnej etykiecie.

Olej silnikowy do diesla – przykładowe produkty

Silniki diesla są dość skomplikowane, jeśli chodzi o ich konstrukcję. Producenci wymyślają coraz to nowe produkty, które mają coraz lepsze parametry. Dzisiaj polecimy kilka przykładowych, wysokiej jakości produktów, które mogą świetnie sprawdzić się w przypadku dieslowych silników.

Olej silnikowy CASTROL MAGNATEC 5W40 C3 1L

Wybierając olej do swojego silnika, zwróć uwagę na specjalne formuły, np. formułę Inteligentnych Molekuł od Castrola, które przywierają do silnika, by zapewnić mu najwyższą ochronę przeciw zużyciu (podczas uruchamiania silnika i w dalszej eksploatacji). Castrol Magnatec 5W40 C3 1L nadaje się zarówno do silników benzynowych, jak i diesli.

Olej SHELL HELIX 0W30 ULTRA ECT C2/C3 1L

Powyższy olej zapewnia ochronę układu wydechowego poprzez utrzymanie w czystości filtra cząstek stałych w silnikach diesla. Produkt ten nie ma sobie równych, jeśli chodzi o ochronę przed szlamem. Trudno znaleźć inny olej silnikowy, który zapewni taką czystość silnika. Lubrykant ten dodatkowo ułatwia zimny rozruch oraz zapewnia niski współczynnik tarcia. Dzięki temu można liczyć na oszczędność paliwa do 2,6%.

Olej LIQUI MOLY Special TEC V 0W-30 1L

Olej ten charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia. Został wyprodukowany na bazie technologii syntezy. Dzięki temu korzystając z niego, można liczyć na świetną ochronę przed powstawaniem osadów. Odznacza się także wysoką odpornością na ścinanie. Zmniejsza tarcie w silniku i chroni go przed szybkim zużyciem. Optymalnie nadaje się nie tylko do silników diesla, ale także benzynowych.

Olej LIQUI MOLY Longtime High Tech 5W-30 5L

Olej oparty na niekonwencjonalnej bazie olejowej opierającej się na technologii syntetycznej. Produkt wsparty jest także dodatkami, które gwarantują silnikowi świetną ochronę przed zużyciem. Doskonale nadaje się do silników benzynowych oraz diesla w technologii wielozaworowej lub z turbodoładowaniem.

Olej LIQUI MOLY Synthoil Race Tech GT1 10W-60 20L

Syntetyczny olej przeznaczony przede wszystkim do samochodów sportowych. Świetnie smaruje silnik nawet w bardzo ekstremalnych warunkach (np. przy wysokiej temperaturze).

Więcej niezawodnych olejów do diesla znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Dodaj komentarz