Styl życia

Czy kawa Ci zaszkodzi?

Kawa jest powszechnie dostępna i jednocześnie od dawna obwiniana za wiele chorób – od zahamowania wzrostu po wywoływanie chorób serca. Jednak nowsze badania pokazują, że w rzeczywistości może ona przynosić więcej pożytku, niż szkody.

Nieaktualne badania

Ostatnie badania zasadniczo nie wykazały związku między kawą a zwiększonym ryzykiem chorób serca lub raka. Niektóre badania wykazały natomiast związek między spożywaniem kawy a zmniejszoną ogólną śmiertelnością i prawdopodobnie śmiertelnością z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Skąd zatem wzięły się te wszystkie negatywne opinie o kawie? Otóż wcześniejsze badania nie zawsze brały pod uwagę faktu, że zachowania wysokiego ryzyka, takie jak palenie i brak aktywności fizycznej, były bardziej powszechne wśród osób pijących intensywnie kawę. Ta korelacja może okazać się kluczowa.

Czy kawa jest dla ciebie zła?

Przez lata lekarze ostrzegali ludzi, aby unikać kawy, ponieważ może to zwiększać ryzyko chorób serca. Martwili się też, że ludzie mogą uzależnić się od energii dostarczanej przez duże ilości kofeiny, co prowadzi ich do pragnienia coraz większej ilości kawy. Eksperci trąbili również, że kawa ma szkodliwy wpływ na przewód pokarmowy, co może prowadzić do wrzodów żołądka, zgagi i innych dolegliwości.

Jak kawa może Ci pomóc

Badania przeprowadzone w ostatnich latach jednak pokazują, że ludzie, którzy piją kawę regularnie, mają 11% niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż osoby nie pijące kawy. To wszystko dzięki składnikom kawy, które mogą wpływać na poziom hormonów biorących udział w metabolizmie. W dużym badaniu z udziałem dziesiątek tysięcy osób naukowcy odkryli, że ludzie, którzy pili kilka filiżanek dziennie mieli mniejsze ryzyko udaru mózgu. Eksperci twierdzą, że korzyść ta może wynikać z działania kawy na naczynia krwionośne – kawa utrzymując naczynia elastycznymi, może zmniejszyć ryzyko miażdżycy, która odpowiada za zawał serca.

Kawa ma również wysoką zawartość przeciwutleniaczy, o których wiadomo, że zwalczają uszkodzenia oksydacyjne, które mogą powodować raka. To może wyjaśniać, dlaczego niektóre badania wykazały mniejsze ryzyko raka wątroby wśród osób pijących kawę.

Ile kaw dziennie można pić?

Podobnie jak wiele pokarmów i składników odżywczych, zbyt dużo kawy może powodować problemy, szczególnie w przewodzie pokarmowym. Ale badania wykazały, że picie do czterech filiżanek kawy dziennie jest bezpieczne. Trzymanie się tych granic nie powinno być trudne dla osób pijących kawę w Polsce, ponieważ większość z nas pije tylko jedną lub dwie filiżanki dziennie.

Więcej na stronie: https://www.etio.pl/zdrowie-i-uroda/korzysci-zdrowotne-plynace-z-picia-kawy

Dodaj komentarz