Technologia

Przechowywanie danych w chmurze. Na czym to polega? Jakie zalety?

Kiedyś prawdziwa rewolucja, dzisiaj nasza codzienność, bo dysk w chmurze jest czymś, co doskonale znamy i na co dzień wykorzystujemy. Nasze smartfony czy tablety oferują możliwość przechowywania kopii zapasowych w chmurze. A różnego rodzaju chmurowe dyski znajdują szerokie zastosowanie zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i firmy. Na czym jednak dokładnie polega przechowywanie danych w chmurze? I jakie niesie to ze sobą zalety?

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa jest nierozerwalnie połączona z siecią internetową. Bo to właśnie rozwój infrastruktury ICT pozwolił na powszechne wykorzystanie tego wyjątkowego narzędzia. Sama chmura obliczeniowa jest zewnętrzną przestrzenią dyskową oraz mocą obliczeniową, którą niejako dostajemy do własnej dyspozycji. Przestrzeń ta znajduje się na specjalnych serwerach zewnętrznych, zorganizowanych zazwyczaj w klaster data center. Tym samym chmura obliczeniowa jest de facto usługą umożliwiającą między innymi przechowywanie danych w chmurze, realizowaną przez zewnętrzne firmy posiadające profesjonalne serwerownie.

Przechowywanie danych w chmurze

Jakie dane mogą być przechowywane w chmurze? Praktycznie wszystkie, które mają cyfrową postać. W chmurze obliczeniowej najczęściej przechowujemy:

  • pliki i dokumenty
  • zdjęcia
  • filmy
  • muzykę
  • e-booki itp.

Gromadząc dane w chmurze, zwalniamy przestrzeń dyskową własnego komputera i możemy korzystać z większej mocy obliczeniowej. Dodatkowo zyskujemy szybki dostęp do naszych danych, możliwy z różnych urządzeń. Wystarczy jedynie połączyć się z chmurą za pośrednictwem Internetu.

Inne rozwiązania chmurowe

Co istotne, rozwiązania chmurowe to nie tylko samo przechowywanie danych w chmurze, ale także szereg innych niezwykle przydatnych opcji. Do tych najpopularniejszych należy backup w chmurze, czyli kopia zapasowa w chmurze ważnych dla nas danych. Taka kopia bezpieczeństwa skutecznie chroni je przed utratą w wyniku:

  • ewentualnego ataku hakerskiego ransomware,
  • infekcji innym szkodliwym oprogramowaniem,
  • awarią sprzętu.

Trzeba zaznaczyć, że data center, w których znajdują się chmury obliczeniowe z naszymi danymi, to nowoczesna infrastruktura wyposażona w szereg zabezpieczeń zewnętrznych oraz systemowych. Mają one na celu zapewnić pełną ochronę przechowywanych na serwerach danych. Przy czym sama przestrzeń dyskowa chmury jest elementem skalowalnym i można ją zmniejszać lub zwiększać w zależności od swoich indywidualnych potrzeb.

Oprogramowanie w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze czy kopia bezpieczeństwa to nie wszystkie możliwości, jakie dają rozwiązania chmurowe. Zarówno firmy, jak i prywatni użytkownicy mogą bowiem korzystać również z takich opcji jak oprogramowanie w chmurze. W takiej sytuacji do dyspozycji użytkowników oddawane są aplikacje i środowiska informatyczne, które są zainstalowane na serwerach chmurowych, a nie bezpośrednio na urządzeniach lokalnych. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na własnym komputerze i korzystać z większej mocy obliczeniowej. W takiej sytuacji jedna aplikacja staje się niejako bramą do wielu innych, zainstalowanych na serwerach zewnętrznych.

Dodaj komentarz