Finanse

Podsumowanie trendów i wydarzeń minionego roku w bankowości i finansach. Prognozy na 2022 rok.

Branża bankowa – Jakie są prognozy na nadchodzący rok? Czy elektroniczna waluta taka jak złoty, dolar, euro zostanie wdrożona na rynek kryptowalut? Czy banki zaskoczą nas nowymi usługami i promocjami?

Zbliża się koniec 2021 roku, a więc czas podsumowań działalności wielu specjalizacji. Również banki robią podsumowania kończącego się roku i snują plany działań na najbliższy rok. Warto nadmienić, że 2021 rok to zwiększone inwestycje w cyfrowe metody. W dobie pandemii znaczna większość usługobiorców rezygnuje z wizyty w oddziale instytucji finansowej, używa z metod mobilnych. Także instytucje bankowe zostały zmuszone do zweryfikowania sposobów udzielania usług jak np. sposób zakładania konta. Mijający rok był także owocny jeśli chodzi o powstanie nowych instytucji, inne z kolei były usunięte z rynku. Zainteresowanie uzyskała stosunkowo świeża oferta opóźnionej płatności oferowana przez instytucje bankowe tzw. BNPL. Jakie są prognozy na nadchodzący rok? Czy elektroniczna waluta taka jak złoty, dolar, euro zostanie wdrożona na rynek kryptowalut? Jakie promocje bankowe będą wprowadzone na najbliższy rok?

Rosnąca popularność blika w 2021 roku

Z całą pewnością pandemia przyczyniła się do istotnego wzrostu zainteresowania płatnościami mobilnymi takimi jak np. blik. Jest to metoda płatności, która teraz przeżywa swoje najlepsze chwile. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak wiele osób korzysta z tej formy płatności? Blik jest formą płatności przy użyciu telefonu, która nie wymaga od użytkowania dysponowania kart płatniczych. Potrzebny jest tylko smartfon z dostępem do aplikacji danego banku. Jest to bardzo łatwa i wygodna metoda robienia zakupów nie tylko internetowo, ale również w sklepach stacjonarnych. W chwili obecnej 6 banków wprowadziła na rynek nowość – płatności zbliżeniowe za pomocą blika, co z całą pewnością niedługo stanie się bardziej powszechne. Można uznać, że blik ma sporo zastosowań. Da się przy jego pomocy płacić internetowo, robić zakupy stacjonarnie, korzystać z bankomatów a także przelewać pieniądze na numer telefonu. W najbliższym czasie powszechne staną się także płatności zbliżeniowe.

Wzrost zainteresowania płatnościami przy użyciu telefonu – jeden z głównych trendów 2021 roku

Wspominając płatności przy użyciu smartfonów nie można pominąć usługi takiej jak np. Google Pay. Z całą pewnością nie jest to nowość, ale obecnie istotnie zwiększyło się zainteresowanie tą płatnością. Wiele kart płatniczych jest podpiętych do mobilnych aplikacji bankowych przez wzgląd na wyjątkową wygodę. Ta płatność nie wymaga noszenia przy sobie kart płatniczych, a jedynie telefon, który większość klientów nosi zawsze ze sobą. Banki znacznie więcej wytwarzają kart w formie elektronicznej, część planuje zupełne odejście od klasycznych „plastików”.

Zarządzanie swoimi finansami przy użyciu telefonu – bankowość mobilna

Kolejnym ważnym trendem zarejestrowanym w 2021 roku było zwiększenie liczby użytkowników bankowości mobilnej. Coraz więcej konsumentów przedkłada mobilną bankowość nad tradycyjną internetową. Wiele osób korzysta jedynie z tego kanału obsługując swoje konta bankowe. Banki proponują coraz to bardziej ulepszone aplikacje, posiadające coraz więcej opcji. Co więcej ten sposób umożliwia łatwiejszy dostęp do swojego konta.

Z jakich promocji bankowych warto skorzystać w 2022 roku?

Ogólnie można uznać, że banki nie są chętne do wprowadzania jakichkolwiek promocji bankowych, przez co szukając okazji należy być bardzo uważnym i dokładnie przeanalizować czy są godne uwagi. Jednakże trafiają się oferty, które należy rozważyć. W mijającym roku zmalało zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Można powiedzieć, że w 2022 roku instytucje bankowe zaczną walkę o klienta wprowadzając różnego rodzaju promocje bankowe. Spadek ilości wniosków kredytowych obserwowany jest stopniowo od marca tego roku. Malejące zainteresowanie kredytami przyczyniło się również do tego, że nowo powstałe banki nie oferują kredytów hipotecznych. Instytucje finansowe oferujące takie kredyty stopniowo korygują proponowane stawki. Obecnie konsumenci mogą poszukiwać opłacalnej oferty kredytu hipotecznego, aczkolwiek w zbliżającym się roku oferta może być o wiele bardziej korzystna.

Gorący temat – Czy NBP rzeczywiście wprowadzi cyfrowe waluty?

Każdego roku na całym świecie obserwuje się wzrost zainteresowania kryptowalutami, które niewątpliwie mają wiele korzyści. Jedną z nich jest sposobność kontroli przepływu pieniądza. Z tego powodu często mają miejsce rozważania w zakresie wdrożenia cyfrowej waluty, zarządzanej przez banki centralne. Obecnie Narodowy Bank Polski rozwija prace nad wprowadzeniem cyfrowej waluty polskiej. Spekuluje się, że w 2022 roku będzie miała miejsce dogłębna analiza ewentualnych skutków tego typu działań. W takiej sytuacji będzie możliwość przejścia do kolejnych etapów. Teraz 56 banków centralnych zakończyło swoje analizy i przedstawiono efekty prac. Banki centralne zamierzają udostępnienie kryptowalut dla przelewów na wysokie kwoty, oraz dla płatności detalicznych.

Dodaj komentarz