Motoryzacja

Jak zadbać o samochód po zimie?

W ostatnich latach polskie zimę są niezwykle zróżnicowane, a śnieg nie zawsze daje się kierowcom we znaki. Nie zmienia to faktu, że nadejście wiosny to świetna okazja do małych porządków związanych z samochodem. O co warto zadbać po zimie?

Wymiana opon na letnie

Polska wiosna również charakteryzuje się dość zmienną pogodą, więc trudno wskazać idealny moment, w którym zimowe opony powinny być wymienione na letnie. Większość ekspertów uważa, że należy tego dokonać, gdy przez kilka dni średnie dobowe temperatury będą utrzymywać się na poziomie wyższym niż 7 stopni Celsjusza.

Mycie felg

Wymiana opon jest świetną okazją, aby dokładnie umyć felgi. Na szczególną uwagę zasługuje ich wewnętrzna strona. Stosując specjalne detergenty można pozbyć się kłopotliwego osadu i pyłu pochodzącego z hamulców. Ten zabieg znakomicie wpływa na auto pod względem wizualnym!

Mycie auta po zimie

Wiosną, kiedy kierowcy mogą już być niemal pewni, że do kolejnej zimy nie nastąpią opady śniegu, warto dokonać dokładnego mycia auta po zimie. Chodzi o to, aby z karoserii pozbyć się resztek chlorku sodu, który jest bardzo szkodliwy dla lakieru i odpowiedzialny za powstawanie ognisk korozji. Najlepiej umyć auto ręcznie lub skorzystać z myjni bezdotykowej, aby szczotki znajdujące się w myjni automatycznej nie uszkodziły lakieru do spółki z ziarenkami piasku. Po wysuszeniu auta warto przyjrzeć się lakierowi w poszukiwaniu nowych zarysowań i w razie potrzeby szybko je zabezpieczyć.

Kontrola wycieraczek

Zwłaszcza po zimie obfitej w opady śniegu powinno się zająć wycieraczkami. Ich gumowe elementy, które w poprzednich miesiącach musiały zmagać się z nadmiarem wody, śniegu, a nawet błotem wymagają dokładnego przetarcia. Należy również sprawdzić, czy nadal dokładnie przylegają do szyby.

Odświeżenie wnętrza auta

Zima odciska swoje piętno również na wnętrzu samochodu. Kiedy nadchodzą cieplejsze dni, warto przeprowadzić w nim drobne porządki. Wytrzepanie dywaników pozwoli pozbyć się kurzu i resztek błota przyniesionych z zewnątrz na podeszwach butów. Warto również odkurzyć auto, między innymi w newralgicznych zakamarkach, na przykład w okolicach pedałów sprzęgła, hamulca i gazu. Nie zaszkodzi wyczyszczenie plastikowych elementów i pranie tapicerki. Później konieczne jest dokładne wysuszenie, a najlepiej dłuższe wietrzenie auta, aby pozbyć się resztek wilgoci i nie doprowadzić do gromadzenia się pleśni i powstawania nieprzyjemnych zapachów.

Dodaj komentarz