Styl życia

Jak zazdrość wpływa na związek

Zazdrość jest negatywnym zjawiskiem, ponieważ jeśli zbyt dużo pojawi się jej w związku, wtedy jest on skazany na niepowodzenie. W związku najważniejsze pomiędzy partnerami jest zaufanie. Jeśli go nie ma, wtedy związek nie ma przyszłości. Zbyt duża dawka zazdrości może doprowadzić do tego, iż ludzie będą czuć się ze sobą nieszczęśliwi, ograniczeni i nie będą czerpać żadnej przyjemności z tego, iż będą kroczyć przez życie razem. Warto więc panować nad swoimi emocjami oraz uczuciami, tak aby druga osoba nie czuła się przypadkiem poszkodowana.

Jak radzić sobie z zazdrością?

Z zazdrością można radzić sobie na wiele sposobów. Przede wszystkim należy nabrać większego zaufania do swojego partnera. Nie można go regularnie kontrolować, śledzić czy też oskarżać o oszustwa i kłamstwa, ponieważ jego uczucie z czasem wygaśnie i zacznie szukać dla siebie nowej miłości. Zazdrość występuje przede wszystkim wtedy, gdy kobieta lub mężczyzna mają dużą grupę znajomych (należących do innej płci). Jeśli kobiety często spotykają się po pracy lub też w czasie wolnym z kolegami, wtedy mężczyźni nie są z tego powodu zadowoleni. To samo działa w drugą stronę.

Ważne jest to, jak dogadają się między sobą zakochani. Jeśli ich związek będzie otwarty i bazujący na zaufaniu, wtedy nie ma z tym problemów. Jeśli jednak chcą być dla siebie, wtedy nadmiar takich spotkań może doprowadzić do tego, że zazdrość będzie narastać. Jeśli ktoś nie ma jednak nic do ukrycia, a jego intencje są szczere, może odmawiać takich spotkań, ograniczać je lub też zabierać na nie swoją drugą połówkę.

Do czego może doprowadzić nadmiar zazdrości?

Nadmiar zazdrości w związku może doprowadzić do tego, iż w pewnym momencie zostanie on po prostu zakończony, ponieważ obie strony nie będą wiedziały sensu, aby go dalej tworzyć. Zazdrość prowadzi również do wielu negatywnych następstw, w tym do patologicznych zachowań. Jeśli ktoś poczuje się oszukany i zdradzany, wtedy nie jest łatwo o jakąś tragedię. Warto więc mieć się na baczności i nad sobą panować. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można sobie poradzić z nadmiarem zazdrości. Można do nich zaliczyć:

  • szczere rozmowy z partnerem,
  • wizyty u psychologa,
  • udanie się na wspólną terapię,
  • znalezienie hobby, np. bieganie, tak aby wyciszyć się i uspokoić organizm.

Każdy może wybrać taką metodę, jaka mu się spodoba. Ważne jest to, aby nie tłumić złych emocji w sobie, ponieważ wtedy w głowie pojawiają się różne scenariusze, a niekoniecznie muszą mieć one odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dodaj komentarz