Technologia

Czy masz w domu telewizor z DVB-T2 HEVC?

Do odbioru nowej telewizji naziemnej konieczny będzie telewizor z DVB-T2 HEVC. Sprawdź, czy masz taki w domu!

Kilka słów o DVB-T2 HEVC

Wielkimi krokami zbliża się wdrożenie nowego systemu telewizji naziemnej, w ramach którego dojdzie do wielu zmiany sposobu nadawania programu telewizyjnego. Nie będzie to dotyczyło osób, które korzystają z telewizji satelitarnej oraz kablowej. Telewizja analogowa została zastąpiona przez telewizję cyfrową w 2010 roku, co przyniosło naprawdę dużo zmian dla użytkowników. Nie inaczej będzie tym razem, telewizja DVB-T2 HEVC zapewnia o połowę mniejsze obciążenie pasma radiowego, zwiększenie liczby dostępnych kanałów czy wreszcie możliwość nadawania programów telewizyjnych nawet w jakości 4K.

Do odbierania telewizji nowej generacji konieczny jest jednak telewizor z tunerem DVB-T2 HEVC. Zdecydowana większość użytkowników nie wie jednak, czy posiada w domu takie urządzenie. Obecność wbudowanego tunera DVB-T2 w telewizorze nie była dotychczas informacją, na jaką zwracaliśmy uwagę przy jego zakupie. Warto zatem dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby sprawdzić, czy masz telewizor z DVB-T2 HEVC!

Sprawdź, czy masz w domu telewizor z DVB-T2 HEVC!

Wbrew pozorom dokonanie tej czynności jest naprawdę proste. Nie wymaga to żadnej wiedzy technicznej czy specjalistycznych umiejętności. Od 22 grudnia 2021 roku na multipleksie MUX3 dostępny jest specjalny kanał o nazwie „Sprawdzam TV”. Za jego pomocą możesz sprawdzić swój telewizor pod kątem DVB-T2 HEVC. Kanał może zostać dodany do listy automatycznie, jeśli do tego nie dojdzie, będziesz musiał zrobić to manualnie. Gdy wejdziesz na ten kanał, na ekranie Twojego telewizora powinien pojawić się następujący komunikat:

„Szanowny widzu, nadchodzi zmiana standardy telewizji naziemnej. Będzie więcej programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Widzisz obraz i słyszysz dźwięk? Twój odbiornik jest gotowy na nowy standard. W innym przypadku dokup nowy tuner lub wymień telewizor na nowy DVB-T2 z kodekiem HEVC.”

Jeżeli dostrzeżesz go, a także usłyszysz głos lektora, znaczy to, że masz telewizor z DVB-T2 HEVC. W przeciwnym razie Twój odbiornik nie jest dostosowany do nowego standardu. W takiej sytuacji możesz dokupić zewnętrzny tuner lub kupić nowy telewizor. Choć to spory wydatek, taka decyzja może okazać się bardzo korzystna – wiele wskazuje na to, że wśród takich producentów jak Samsung, łatwo znajdziesz wysokiej klasy sprzęt w atrakcyjnej cenie. Oczywiście to, czy masz telewizor z DVB-T2 HEVC sprawdzisz też w instrukcji obsługi urządzenia lub specyfikacji technicznej opublikowanej na stronie producenta.

Dodaj komentarz